Ostukorv
Kirjavara raamatupood




Otsing 


NB! Soovi korral iga ostuga kaasa kingitus! Vt Kingitused, tasuta kraam.




Teemad: ÕpikudMuusikaNoodid

Tööst heliredelitega


„Tööst heliredelitega” on pehmekaaneline raamat. Raamatu seisukord: kasutatud.

Tööst heliredelitega kaanepilt – front cover


Koostaja: Herbert Laan.





„Tööst heliredelitega” – tutvustus


Kaasaja teadusliku mõtte areng on ka viiuliõpetamise metoodikale mõju avaldanud. Selle tagajärjel on tänapäeval viiulimängu üldine tase tunduvalt tõusnud.
Mängijale esitatakse ranged nõuded intonatsioonipuhtuse, mängukindluse ja -selguse osas. Ta peab hea kõlavuse juures laitmatult valdama kõiki viiulitehnika elemente: positsiooni vahe tust, selget sõrmetehnikat kiiretes passaažides, strihhe jt.
Nende elementide omandamise üheks abinõuks on põhjalik töö heliredelite harjutamisel.
Arvukates heliredelite väljaannetes on ära toodud küll heliredelite skeemid, kuid harjutamise metoodika kohta puuduvad peaaegu kõikjal juhendid.
Praktika on näidanud, et paljud viiuldajad pööravad vähe tähelepanu heliredelite harjutamisele. Pahatihti mängitakse neid süsteemitult, jättes kasutamata neis peituvad võimalused oma mängutehnika arendamiseks. See kõik viis mind mõttele tööd heliredelite harjutamisel süstematiseerida.
Minu poolt antud harjutussüsteemis lähtun põhimõttest alustada väljaõpet detailide läbitöötamisega – on neid ju palju kergem igakülgselt kontrollida kui tervet heliredelit. Kuid alati tuleb silmas pidada tervikut, liita väljaõpitud detailid pidevalt üksteisega kuni tervikuni väljajõudmiseni.
Sellega ei pretendeeri ma sugugi antud süsteemi ainuõigsusele. Loodan, et sellega tutvumine paneb viiuldajad mõtlema ja otsima ning omale sobivat süsteemi leidma. Ning mis kõige olulisem – süsteemikindlalt harjutama. Kui seda tehakse, ei tohiks ka edu tulemata jääda.
Alguses soovitan harjutamismaterjalina kasutada Grigorjani poolt koostatud heliredeleid (А. Г. Григорян (составитель). Гаммы и апреджио для скрипни. Москва, 1956. Seda väljaannet on käesolevas töös kasutatud viitamisel). Need on minu arvates väga hästi süstematiseeritud ning kasulike eelharjutustega varustatud. Pealegi on nad meil kättesaadavad ning laialt kasutusel. Hiljem võib igapäevases töös „tehnika konspektina” kasutada Fleschi sekventsilist süsteemi (К. Флеш. Гаммы и апреджио. Приложение к I части книги: „Искусство скрипичной игры”, „Музыка”, 1966).
Kui heliredelite harjutamisel on jõutud tervikuni, võib neid mängida ka mitmesuguste strihhi- ja rütmi variantidega.
Andsin kolmeoktavilistes heliredelites ja kolmkõlades mõned aplikatuuri variandid, mis aitavad mitmekesistada tehnilisi võimalusi sõrmlaua valdamisel. Ühtlasi lisasin kolmkõlade järjestusse ka suurendatud kolmkõla. Murtud tertsikäikudele lisasin ka käigud murtud kvartides. Topeltnootide osas andsin sekstide juurde harjutused kolmanda ja neljanda sõrme tugevdamiseks.
Töö on mõeldud kasutamiseks muusikakeskkooli vanemates klassides, muusikakooli III ja IV kursusel ning konservatooriumi I ja II kursusel.
– Herbert Laan



Raamatu „Tööst heliredelitega” sisukord

Raamatu „Tööst heliredelitega” sisukord on veel sisestamata või see puudub sootuks.


Raamatuga „Tööst heliredelitega” seonduvad märksõnad: õpetamise metoodika, muusikaõpetus, heliredelid, õppematerjalid



Raamatu „Tööst heliredelitega” tehnilised andmed


„Tööst heliredelitega” on pehmekaaneline raamat, 46 lk; 14,1 × 19,8 cm; ↔ 0,3 cm; 55 g.


Raamat „Tööst heliredelitega” on hetkel laost otsas.


Raamatu „Tööst heliredelitega” ilmumisandmed: Eesti NSV Kõrgema ja Keskerihariduse Ministeerium, 1971



Veel üllitisi „Tööst heliredelitega” autori(te)lt:





Soovitame lisaks väljaandele „Tööst heliredelitega” vaadata ka neid trükiseid:






© Kirjavara OÜ • Registrikood 12272560 • kirjavara(ätike)kirjavara(punkt)ee • +372 501 5525