Ostukorv
Kirjavara raamatupood




Otsing 


NB! Soovi korral iga ostuga kaasa kingitus! Vt Kingitused, tasuta kraam.




Teemad: LoodusKeskkonnahoid, taaskasutusFotoalbumid, kunstialbumid, näitusekataloogid

Põlispuud


„Põlispuud” on kõvakaaneline raamat. Raamatu seisukord: muidu uus, kuid esimesele tiitellehele on pastakaga kirjutatud pühendus Üllele.

Põlispuud kaanepilt – front cover

Hind: 29.79


Autor: Hendrik Relve.


Eesti keelest tõlkinud Greg Dunn.





„Põlispuud” – tutvustus


Kaunilt kujundatud teatmeteos puude kohta, milles on võrdselt olulised nii tekst kui fotod. Lühiülevaade antakse Eestis ja mujal maailmas legendaarsetest või rekordpuudest. Suure osa raamatu mahust hõlmavad aga lood konkreetsete puude kohta (asukoht, mõõtmed, bioloogiline kirjeldus, pärimused). Tabelikujuline kokkuvõte esitatakse Eesti kõige vanemate, kõrgemate ja kõige jämedamate puude kohta, mis enamasti on ka kaitsealused. Samuti leiab huviline ka juhised puude mõõtmiseks. Kodulooliseks teabeks on andmed kaitsealuste ja muidu märkimisväärsete puude asukoha kohta ka maakondade kaupa koos asjakohaste skeemide ja fotodega.

Õpilastele on raamat „Põlispuud” heaks lisamaterjaliks loodusõpetuses ja bioloogias õpitu kõrvale, täiskasvanud lugejad leiavad aga suurepärase teaberaamatu oma koduümbruse ja kogu Eesti looduse paremaks tundmaõppimiseks.

Sissejuhatus
Vana tamme õõnsus oli seest hämar ja lõhnas kõdu järele. Puu sisemus näis väikese toana, kuhu mahtunuks vabalt pool tosinat inimest. Astusin oksaava juurde, kust immitses valgust ning välja vaadates nägin nagu läbi ümara akna Võrumaa põldude ja metsadega kaetud rahutut maastikku. Olin siis, 1969. aastal, metsandusetudeng. Tamme-Lauri tamme, Eesti jämedaima tamme õõnsus oli puhastatud ja seal tehti just parandustöid. Seepärast oli võimalik puu sisse uudistama pääseda. Võib-olla just sellest elamusest algaski minu huvi põlispuude vastu. Järgnevatel aastakümnetel olen üles otsinud, uurinud ja pildistanud sadu puuhiiglasi Eestis ja kaugemal. Eriti hoogsaks kujunes põlispuude uurimine aastatel 1997.–1999, kui kirjeldasime organisatsiooniga „Metsaordu” Eesti looduskaitsealuseid põlispuid. Saime andmeid rohkem kui 1000 puu kohta. Tulemused on kirjas 2000. aastal ilmunud raamatus „Eesti põlispuud”. Hiljem toimunud käikudest puude juurde sündis fotonäitus põlispuudest, mis on üleval olnud paljudes paikades Eestis ja teistes Euroopa maades.
On endastmõistetav, et käesoleva raamatu kaante vahele mahub vaid osa nendest põlispuudest, mis kõik kirjeldamist vääriksid. Kindlasti pakuvad huvi tähelepanuväärsed puud mitmes maailmajaos, eriti Euroopas. Eesti põlispuid kirjeldatakse maakondade kaupa, mõttelise rännakuna Tallinna ümbrusest ja Põhja-Eestist kuni Lõuna-Eestini välja. Puude valiku aluseks on põhimõte, et nad peavad olema kas võimsad või omapärase välimusega või peab puu kohta olema teada huvitavaid pärimusi või muid haaravaid lugusid. Pärimuspuudest püütakse eriti esile tuua ohvripuid, hiiepuid ja muid pühapuid. Võrreldes teiste Euroopa riikidega on pühapuude suhteliselt suur hulk Eestis väärtus omaette. Põlispuudega aastaid tegeldes olen saanud ohtralt kirju ja telefonikõnesid, kus inimesed soovitavad tulla vaatama puud, mille kohta on neil põnevat teavet. Tänu puudele olen leidnud hulga uusi tuttavaid Eestis ja kaugemal, kellega muidu poleks kindlasti kunagi kokku puutunud. Mitmed niimoodi leitud puud ja inimesed on kirjas ka selles raamatus. Kõigile, kellelt olen põlispuude kohta andmeid saanud, tahaksin siinkohal sügavat tänu avaldada.
Põlispuud on nagu võti, millega saab avada paljusid uksi. Nende kaudu avaneb tahke Eesti ja maailma loodusest, kultuurist, ajaloolistest seikadest ja inimsaatustest. Üsna tihti olen mõne loodusesõprade seltskonna soovil põlispuudest kõnelnud ja pilte näidanud. Pärast esinemise lõppu on tulnud kuulajad ükshaaval minu juurde, kuid kõnelema on hakatud hoopis omavahel. Ei taheta pärida kuuldu kohta, vaid räägitakse oma puust. See raamat on kirjutatud kõigile neile, kes vanu puid ning nende kaudu avanevat maailma ja inimesi soovivad avastada. Iseäranis on raamat aga mõeldud inimestele, kellel on olemas oma puu või kes seda alles otsimas.
– Hendrik Relve

Raamatu „Põlispuud” autorist
Hendrik Relve on lõpetanud Eesti Põllumajanduse Akadeemia metsanduse ja Tartu Riikliku Ülikooli ajakirjanduse erialal. Ta ise nimetab ennast meeleldi loodusemeheks. Hendrik Relve mitmekesine tegevus on nii või teisiti seotud loodusega – loodus ja selle pildistamine, etnoloogia, folkmuusika, loodusereisid. Ta on aastakümneid korraldanud metsanduse, looduse- ja keskkonnateemalisi kursusi, üllitanud sadu artikleid, osalenud paljudel fotonäitustel Eestis ja mujal ning avaldanud kaheksa raamatut.



Raamatu „Põlispuud” sisukord

Raamatu „Põlispuud” sisukord on veel sisestamata või see puudub sootuks.


Raamatuga „Põlispuud” seonduvad märksõnad: põlispuud, puud (botaanika), kaitsealused taimeliigid, maailm, puittaimed, , looduskaitse, Euroopa



Raamatu „Põlispuud” tehnilised andmed


„Põlispuud” on kõvakaaneline raamat, 260 lk; 21,0 × 28,7 cm; ↔ 2,0 cm; 1,112 kg.


Raamat „Põlispuud” on Laos nr 1, saame postitada või kontorisse tuua samal või esimesel TÖÖPÄEVAL.


Raamatu „Põlispuud” ilmumisandmed: Koolibri, 2003


ISBN/EAN: 9789985014592 (9985-0-1459-6, 9985014596)

Ostan „Põlispuud” hinnaga 29.79



Veel üllitisi „Põlispuud” autori(te)lt:





Soovitame lisaks väljaandele „Põlispuud” vaadata ka neid trükiseid:






© Kirjavara OÜ • Registrikood 12272560 • kirjavara(ätike)kirjavara(punkt)ee • +372 501 5525